top of page

חמישיית תל אביב

חמישיית תל אביב נוסדה בשנת 2009 בידי מוסיקאים ישראליים צעירים המעוניינים בעשייה משמעותית בתחום כלי הנשיפה בארץ. ההרכב ביסס את עצמו כאחד הגופים הקאמריים המובילים על בימות הקונצרטים ומתבלט ברפרטואר מגוון לצד יצירה רב-תחומית המערבת אמנויות נוספות כגון תנועה ותיאטרון. 

האנסמבל מבצע מעל ל-30 קונצרטים בכל עונה בסדרות הנחשבות בארץ, בין היתר באוניברסיטה המורמונית, במרכז למוסיקה ירושלים, באולם ימק"א (במסגרת הפסטיבל הבינלאומי למוזיקה קאמרית), בקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה (שטריקר) ובמוזיאון תל אביב לאמנות. זאת בנוסף לפעילות תרבותית וחינוכית ענפה ורב-שנתית בפריפריה, מכפר-בלום ועד מצפה רמון.

חמישיית תל אביב קיימה בשנים האחרונות סיורי קונצרטים מוצלחים בשוויץ, צרפת, גרמניה וסין. בעונות הקרובות מתוכננים סיורים נוספים בארה"ב, בקנדה, בגרמניה ובאנגליה.

חלק בלתי נפרד מיעדי החמישייה הוא ביצוע והקלטה של יצירות פרי עטם של מלחינים ישראליים מובילים מכל הדורות. ההרכב ביצע בבכורה יצירות חדשות של מלחינים מובילים כגון מנחם צור, איתן שטיינברג, סטיבן הורנשטיין, יואב תלמי, אריק שפירא ועמרי אברם. בנוסף מקיימת החמישייה סדנאות ופעילויות למלחינים ישראליים ולסטודנטים לקומפוזיציה תוך שיתוף פעולה הדוק עם איגוד המלחינים הישראלי.

ההרכב נתמך ע"י מנהל התרבות של משרד התרבות והספורט. הוא זכה בפרס איגוד המבצעים לשנת 2011 וכן במענקים מטעם קרן פטריק ולינה דרהי, קרן רבינוביץ׳ לאמנויות, קרן תרבות חיפה, קרן רונן ומועצת הפיס לתרבות ולאמנות. בדצמבר 2016 הוציאה החמישייה לאור את אלבומה הראשון הכולל יצירות מאת באך, בטהובן ופיאצולה וכן הקלטת בכורה ליצירה שנכתבה במיוחד עבור ההרכב בידי ארי בן-שבתאי. באפריל 2018 יצא לאור 'LIVE', אלבומה השני של החמישייה המכיל הקלטות מקונצרט חי עם הפסנתרן ירון קולברג. 

החמישייה חברה בארגון הגג למוזיקאים עצמאיים של המרכז למוזיקה פליציה בלומנטל

חמישיית ת״א

רואי אמוץ - חליל

יליד 1982 בירושלים, רואי אמוץ מתגורר כיום בברלין, ומופיע כסולן ובהרכבים קאמריים מגוונים ברחבי הגלובוס. בארץ למד עם ולדימיר סילבה, משה אפשטיין, יוסי ארנהיים ואבנר בירון. לאחר שסיים בהצטיינות שני תארים בביצוע מוזיקלי בגרמניה, השלים רואי תעודת אמן בתחום המוסיקה העתיקה באוניברסיטה לאמנויות בברלין. במסגרת פעילותו בתחום זה הופיע עם האנסמבל היוקרתי Akademie für Alte Musik Berlin, וכמו כן הקים את ההרכב Zoom Quartet, עמו זכה בתחרות Biagio-Marini למוסיקה עתיקה בדרום גרמניה. פרסים נוספים בהם זכה כוללים פרס ראשון בתחרות החליל הבינלאומית בוולוס שביוון, ופרס פרגמנצ׳יקוב בברלין - יחד עם חבריו להרכב "טריו ויס". עם טריו זה יצר את המופע "64 דברים" בהשראת ג'ון קייג', החוצה ז׳אנרים ומשלב בין מקריות ואינטרקטיביות.
במסגרת פעילותו בתחום המוסיקה החדשה, רואי היה חבר באנסמבל מיתר לאורך יותר מעשור. האנסמבל פעיל בארץ ובעולם, ומוזמן לפסטיבלים היוקרתיים בתחום המוסיקה החדשה, ביניהם Manifeste בפאריז והביאנלה למוסיקה חדשה בוונציה. שיתופי פעולה עם מלחינים הביאו בין השאר ליצירת שלושה קונצ׳רטי חדשים לחליל (מאת עמית גילוץ, חנה אג׳ישווילי וניקולאס פון ריטר זהוני).

מאז ספטמבר 2013 רואי מכהן כחלילן הראשי של תזמורת קאמרטה ז'נבה, אנסמבל שמבצע מוסיקה עתיקה, מוסיקה חדשה וכל מה שביניהן. הופעותיו של רואי כסולן כוללות את הקמראטה ז׳נבה, התזמורת הסימפונית ירושלים, אנסמבל סולני תל אביב, התזמורת הקאמרית של פסטיבל Verbier והתזמורת הסימפונית של BBC סקוטלנד. ב2017 רואי יצר פלטפורמה חדשה לפרויקטים שמביאים מוזיקה קלאסית לקהלים ומקומות שהיא בדרך כלל איננה מגיעה אליהם, תוך דגש על חוויה טרנספורמטיבית לקהל ולמבצעים כאחד: ״Music and Beyond״. הפרויקט הראשון במסגרת זו נקרא ״פנטזיות וחוקר חידוד והעמקת החוויה החושית הטהורה תוך שימוש במוסיקה ואוכל.

נגנים

דמיטרי מלכין - אבוב

 

דמיטרי מלכין, יליד אוקראינה, עלה לארץ עם משפחתו בגיל 13. הוא למד בתיכון שליד האקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים ולימים סיים את לימודיו לתואר ראשון באקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים. את לימודיו לתואר שני המשיך בניו יורק בבית הספר למוזיקה מנהטן. מ-1993 זכה פעמים אחדות במלגות מטעם קרן התרבות אמריקה-ישראל. בשנים 2004-13 השתתף בפסטיבל ורבייה ובשנים 2006-09 ניגן בתזמורת המרכז לאמנויות הבמה של היוגו ביפן. ב-2012 התקבל לתזמורת הסימפונית ירושלים כנגן קרן אנגלית, ובשנים 2014-17 שימש בה כאבובן ראשון. ב-2017 הצטרף לשורות הפילהרמונית הישראלית. דמיטרי ניגן עם מספר רב של תזמורות בעולם, בהן התזמורת הפילהרמונית של ניו יורק, התזמורת הקאמרית של אוסטרליה והתזמורת הסימפונית של טוקיו.

IMG-1704.JPG

דני ארדמן - קלרינט

 

דני הופיע ברחבי אירופה, ישראל, דרום אמריקה וארצות הברית. בהיותו בן 13 היה לאמן הצעיר ביותר שהוזמן לנגן בכנס הקלרנית האירופי היוקרתי בבודפשט, הונגריה. הוא סיים בהצטיינות יתרה את לימודי התואר הראשון בבית הספר למוסיקה ע"ש בוכמן-מהטה שבאוניברסיטת תל אביב, בכיתתו של מר רון זילקה, וזכה למלגת לימודים מלאה ללימודי התואר השני באוניברסיטת ייל שבארצות הברית, בכיתתו של פרופ' דיוויד שיפרין. בשנת 2017 סיים בהצטיינות תואר שני נוסף בדגש על נגינה תזמורתית בבית הספר הגבוה למוסיקה בציריך.

דני נולד בתל אביב והחל את לימודי הקלרנית אצל הגב' אווה וסרמן. הוא השתתף בפסטיבלים בינלאומיים רבים באירופה ובארצות הברית, כגון אוסטנד, נורפולק, סרסוטה, אספן ופריז. מיד בתום לימודיו זכה במשרת הקלרניתן הראשון של התזמורת הקאמרית הישראלית ובמשרת מורה מן המניין בקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה. כיום הוא מכהן כקלרניתן הראשון של התזמורת הסימפונית ירושלים.

דני מרבה להקליט לרדיו ולטלוויזיה הישראלית עם הרכבים שונים, וכחבר באנסמבל "המאה העשרים ואחת" וחבר מייסד בחמישיית כלי הנשיפה תל אביב הוא שם דגש מיוחד על נגינת מוסיקה חדשה מישראל ומהעולם. הוא עשה את שירותו הצבאי כמוסיקאי מצטיין בחיל החינוך והנוער וזכה למלגות לימודים מטעם קרן התרבות אמריקה -ישראל מגיל צעיר.

איתמר לשם - קרן

איתמר נולד ברחובות והחל בגיל 12 את לימודי הקרן. הוא השלים את התואר הראשון באקדמיה למוסיקה בירושלים וזכה במלגות מטעם קרן התרבות אמריקה-ישראל. כמו כן למד אצל דייל קלבנג'ר באוניברסיטת רוזוולט שבשיקגו והשתלם בכיתות אמן רבות. איתמר היה חבר בתזמורת הסימפונית ראשל"צ ובעונת הקונצרטים 19/20 ניגן בתזמורת הפילהרמונית הישראלית וכן שימש כנגן ראשון אורח בתזמורת הפילהרמונית של ה-BBC .
איתמר מנגן בקביעות בתזמורת הדיוואן של דניאל בארנבוים. כסולן הופיע עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית בארץ ובסיורים בדרום אמריקה ובאירופה וכמו כן הופיע עם מספר תזמורות בסין, שם ניגן גם רסיטלים והעביר כיתות אמן. בתחום החינוך המוזיקלי איתמר מדריך את קבוצת הקרנות של הפילהרמונית הצעירה ומלמד בביה"ס למוזיקה ע"ש בוכמן מהטה באוניברסיטת תל אביב.

נדב כהן - בסון

נדב נולד ב1983 והחל את לימודי הבסון עם עוזי שלו. שירת בצה"ל במעמד של מוזיקאי מצטיין ולאחר מכן השלים את לימודי התואר הראשון באקדמיה למוזיקה ולמחול בי-ם בהדרכתם של מאוריציו פאז (בסון) ופרופ' ינעם ליף (הלחנה). נדב המשיך את לימודיו עם פרופ' אולה כריסטיאן דאל בקלן במקביל ללימודי בסון בארוק עם דונה אגרל בקונסרבטוריון המלכותי בהאג. נדב זכה במלגות לימודים מקרן התרבות אמריקה-ישראל וכן מקרן רונן. בנוסף זכה בפרס הצטיינות מטעם ראש האקדמיה י-ם ובפרס ראשון בתחרות הקומפוזיציה ע"ש חנה ידור-אבני.

בסיום לימודיו כיהן כנגן ראשון בתזמורת הקאמרטה הישראלית י-ם ונבחר להשתתף במספר תכניות יוקרתיות לנגנים צעירים כגון תכנית EXPERIENCE של תזמורת עידן ההארה בלונדון, תזמורת בריטן-פירס והתזמורת העולמית של פסטיבל אלדבורו. בשנים 2012-2013 נדב השלים את תואר המאסטר שלו בהתמחות במוזיקה בת-זמננו בתור חבר באקדמיה הבינ"ל של אנסמבל מודרן בפרנקפורט – עימם הופיע מאז בקביעות באולמות חשובים כגון הפילהרמוני בברלין, האופרה של פרנקפורט והקונצרטחבאו באמסטרדם. 

כנגן מוזיקה קאמרית מסור נדב היה חבר בהרכב הפריזאי "Le Concert Impromptu" בין השנים 2014-2017. בנוסף לפעילותו כחבר מייסד של חמישיית תל-אביב וכמפיק שלה, נדב הוא חבר מאז שנת 2006 באנסמבל "מיתר" למוזיקה עכשווית, עימו זכה במספר פרסי ביצוע. בשנים האחרונות הוא משמש גם כמתאם האמנותי של האנסמבל וכמרצה לבסון במסגרת תכנית "תדרים" של האנסמבל באקדמיה למוזיקה ולמחול בי-ם.
בתחילת 2018 יצא לאור אלבום הבכורה של נדב, ANIMATE, המוקדש למוזיקה חדשה לבסון.

Photo credits: Dafna Gazit, Monika Rittershaus, Meirav Kadichevsky, Nir Arieli, Carola Schmidt

נגנים
רואי אמוץ
יגאל קמינקא
דני ארדמן
איתמר לשם
נדב כהן
  • Tel Aviv Wind Quintet
  • Tel Aviv Wind Quintet

הצטרפות לרשימת תפוצה

© כל הזכויות שמורות לחמישיית תל אביב 2019 

עיצוב אתר - נעמי דהן
 © תמונות

 Monika Rittershaus, Dafna Gazit, Meirav Kadichevsky, Nir Arieli & Carola Schmidt

bottom of page